ପାର୍ଥିବ ଅବସର ନେଇ ଯିବା ବେଳେ କହିଦେଲେ ବଡ କଥା ରୋହିତ ଶର୍ମା ଙ୍କୁ ନେଇ…

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଆମ ଓଡ଼ିଶା ଖବର ପୋର୍ଟାଲ୍ କୁ ସ୍ଵାଗତ ଜଣାଉଛୁ । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କ୍ରିକେଟ୍ ବିଷୟ ରେ କିଛି ଖବର ନେଇ ଆସିଚୁ । ଯାହା ଭାରତ ର ପୂର୍ବତନ ୱିକେଟ୍ କିପ୍ପର ପାର୍ଥିବ ପଟେଲ ଙ୍କ ଅବସର ଏବଂ ରୋହିତ ସରମା ଙ୍କ ଉପରେ ଥିବା ବୟାନ ଉପରେ। ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର କ୍ରିକେଟରୁ ଅବସର ଘୋଷଣା କରି ପାର୍ଥିବ ତାଙ୍କ କ୍ରିକେଟ୍ କ୍ୟାରିୟରର ବିଭିନ୍ନ ଅଧ୍ୟାୟରେ ସ୍ପୋର୍ଟସ୍ ଟକ୍ ସହିତ କଥା ହୋଇଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନର ଭାରତୀୟ ଦଳରେ ଅଧିନାୟକତ୍ୱର ବିଷୟ ସବୁଠାରୁ କମ୍ ଫର୍ମାଟ୍ ବିଷୟରେ ଆସିଲା, ପାର୍ଥିବ କୋହଲିଙ୍କ ଉପରେ ରୋହିତଙ୍କୁ ପସନ୍ଦ କରିବାକୁ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେଇ ନଥିଲେ।

ଭାରତୀୟ ଦଳର ପୂର୍ବତନ  ୱିକେଟ୍ କିପ୍ପର୍ ପାର୍ଥିବ ପଟେଲ ଆଜି ସମସ୍ତ ଫର୍ମାଟ ରୁ ଅବସର ନେଇଛନ୍ତି ତାହା ସହ ଏକ ବଡ଼ ବୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି । ରୋହିତ ଶର୍ମା ନା ବିରାଟ କୋହଲି? ପାର୍ଥିବ ପଟେଲ ୨୦୨୧ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ପାଇଁ ନିଜର ଚୟନ ବିଷୟରେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି | ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଭାରତୀୟ ୱିକେଟ୍ କିପର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ପାର୍ଥିବ ପଟେଲ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କୁ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ଜାଗାରେ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ୨୦୨୧ ପୂର୍ବରୁ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର କହିବା କଥା ବିରାଟ କୋହଲି ବର୍ତ୍ତମାନ ସମସ୍ତ ଫର୍ମାଟରେ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ଅଟନ୍ତି। ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ରେ ଆଇପିଏଲରେ ୪ ଥର ସଫଳତା ହେତୁ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କୁ ଟି -20 ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଅନେକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି।

 

ରୋହିତ ଶର୍ମା ଆମକୁ କିପରି ଦଳ ଗଠନ କରିବେ ତାହା ଦେଖାଇଦେଇଛନ୍ତି। ଏକ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ କିପରି ଜିତିବ ସେ ଆମକୁ ଦେଖାଇଦେଇଛନ୍ତି | ମୁଁ ଭାବୁଛି ତାଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ଫର୍ମାଟରେ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ଦେବାରେ କୋୖଣସି କ୍ଷତି ନାହିଁ | ଏହା ଦ୍ବାରା ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କୁ କିଛି ଚାପରୁ ମଧ୍ୟ ମୁକ୍ତ କରିବ ବୋଲି ପାର୍ଥିବ ପଟେଲ ସ୍ପୋର୍ଟସ ତକ୍ ବୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି। ରୋହିତ ଏତେଗୁଡ଼ିଏ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଜିତିବା ସହିତ ସେ ଚାପରେ କିପରି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଅନ୍ତି ତାହା ଦେଖିବାକୁ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଲଗେ | ପ୍ରତି  ଟୁର୍ଣ୍ାମେଣ୍ଟରେ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସର ଏକ ସ୍ଥିର ଦଳ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ସେ କିପରି ଖେଳାଳି ଗଠନ କରିବେ ଏବଂ ଫଳାଫଳ ଦେଖାଇବେ। ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସର ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ଏହା ରୋହିତଙ୍କ ରେକର୍ଡ ଯାହା ପାର୍ଥିବଙ୍କୁ ଟି -20 କ୍ରିକେଟରେ ନେତୃତ୍ୱରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବାକୁ ଚାହୁଁଛି। ବିଳମ୍ବରେ ରୋହିତଙ୍କର କିଛି ଆଘାତ ଲାଗିଥିବାବେଳେ ପାର୍ଥିବ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ସେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସ୍ତରର ଫିଟନେସ୍ ବଜାୟ ରଖନ୍ତି ତେବେ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଶୋପିସ୍ ଇଭେଣ୍ଟ ପୂର୍ବରୁ ହିଟମ୍ୟାନ୍ଙ୍କୁ ଏହି କାମ ଦିଆଯାଇପାରେ।

 

ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ପାଇଁ ମୋ ଅନୁଯାୟୀ ଯଦି ରୋହିତ ଶର୍ମା ଖେଳିବାକୁ ଫିଟ୍ ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ପୂର୍ବରୁ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ ବୋଲି ଗୁଜୁରାଟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍  ପାର୍ଥିବ ପଟେଲ କହିଛନ୍ତି। ବିତର୍କ ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ (ରୋହିତ ଏବଂ ବିରାଟ), କିନ୍ତୁ ଆମେ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବାର କାରଣ ହେଉଛି ଭାରତରେ ବିକଳ୍ପ ଅଛି (ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ) | ଯଦି କୌଣସି ବିକଳ୍ପ ନଥାନ୍ତା ତେବେ କୌଣସି ତୁଳନା କରାଯାଇ ନଥାନ୍ତା | ଆଇପିଏଲ ଉଭୟ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଏକ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଦେଇଛି ଏବଂ ସେଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ଅଧିନାୟକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତୁଳନା ହେବ ବୋଲି ସେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି। ପାର୍ଥିବ ଆରସିବିରେ କୋହଲିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଖେଳିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ଦକ୍ଷତା ବିଷୟରେ କଥା ହୁଏ, ସେତେବେଳେ ପୂର୍ବତନ ଷ୍ଟମ୍ପର ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ରୋହିତଙ୍କୁ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟ ଦେଇଥା’ନ୍ତି କାରଣ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ସହିତ ଟି -20 ଲିଗରେ ସଫଳତା ପାଇଥିଲେ।

 

ଯଦି ଆମର ଏହି ଖବର ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଛି ତାହେଲେ ତଳେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ । ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଏହି ଖବର ପହଞ୍ଚେଇବାକୁ ଗୋଟିଏ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ । ଆପଣ ଙ୍କ ଦିନଟି ସୁଭମୟ ହେଉ ।

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *