ପୁଣି କମିଲା ସୁନା ଦର । ଭୁବନେଶ୍ୱର ରେ ଦର ଜାଣିଲେ ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ । ଏବେ ଆଉ ଚିନ୍ତା ନାହିଁ ସୁନା ଦରର…

 

 

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁ ଗଣ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ  ଆମ ର ଏହି ସୁନ୍ଦର ୱେବ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ସ୍ୱାଗତ କରୁଅଛୁ । ଆଜି ଏହି ପୋଷ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ । ଜଣାଇ ବାକୁ ଯାଉଛୁ କମିଥିବା ସୁନା ଦର ସମ୍ପର୍କରେ ,ଯାହା ଜାଣିଲେ ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ । ତେବେ ଆପଣ ଏହି ପୋଷ୍ଟ କୁ ଆରମ୍ଭ ରୁ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଢ଼ନ୍ତୁ । ଆଉ ଜାଣି ପାରିବେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ।

 

ଭାରତୀୟ ପରିବାରରେ ସୁନା ଏକ ବିଶେଷ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରେ କାରଣ ଏହା ସାଂସ୍କୃତିକ ସମ୍ବନ୍ଧ ବିଷୟରେ ଏବଂ ଉଭୟ ଶୁଭ କାର୍ଯ୍ୟ ରେ ଲାଗିଥାଏ । ଏହା ମଧ୍ୟ ଏକ ବୃହତ ବିନିଯୋଗ ପୋର୍ଟଫୋଲିଓ ବହନ କରିଥାଏ । ତେବେ ଅର୍ଥନୀତି ର ପରିସ୍ଥିତି ଯାହା ହେଉନା କାହିଁକି, ସୁନା ବ୍ୟବହାର କଦାପି ବନ୍ଦ ହୁଏ ନାହିଁ ଏବଂ ଏହାଦ୍ୱାରା ଭୁବନେଶ୍ୱର କଟକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଉଥିବା ସୁନା ଦର ବିଷୟରେ ଅବଗତ ହେବା ଜରୁରୀ ଅଟେ। 

 

ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏବଂ କଟକ ତଥା ଦେଶ ରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ଗୁଡିକ ରେ ସୁନା ଦର ବିଭିନ୍ନ କାରଣ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ । ଯେପରିକି ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି, ସୁନା ଚାହିଦା ଏବଂ ଯୋଗାଣ, ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମ୍ପର୍କ କିମ୍ବା ଟଙ୍କା-ଡଲାର ସମୀକରଣ ।  ତେବେ ଆଜି ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏବଂ କଟକରେ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ 22 କ୍ୟାରେଟ୍ ସୁନା ପାଇଁ 46,200 ଟଙ୍କା ଥିବାବେଳେ 24 କ୍ୟାରେଟ୍ ସୁନା ପାଇଁ ଏହା, 50,400 ଟଙ୍କା ରହିଛି | ତେବେ ୨୨ କ୍ୟାରେଟ ସୁନା ଦର ରେ ୨୦୦୦ ଟଙ୍କା କମିଥିବା ବେଳେ ୨୪ କ୍ୟାରେଟ ସୁନା ଦର ରେ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା କମିଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

 

ତେବେ ଯଦି ଆମ ଲେଖାଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ତଳେ ଥିବା ମତାମତ ବକ୍ସରେ ଆମକୁ ମତାମତ ଦେଇପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟଟିକୁ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଆମେ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଅନେକ ଲେଖା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିବୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।

 

ଧନ୍ୟବାଦ ।

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *