ପ୍ରଥମେ ପାକିସ୍ତାନ କୁ ଆମେ ଧ୍ୱଂସ କରିଦେବୁ । ଆସନ୍ତୁ କିଏ କହିଲା ଏପରି ଓ କାହିଁକି କହିଲା ପାକିସ୍ତାନ କୁ…

 

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁ ଗଣ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ  ଆମ ର ଏହି ସୁନ୍ଦର ୱେବ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ସ୍ୱାଗତ କରୁଅଛୁ । ଆଜି ଏହି ପୋଷ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଜଣାଇ ବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯେ, ଟା-ର୍ଗେ-ଟ ରେ ଏବେ ପାକିସ୍ତାନ । ପାକିସ୍ତାନ ସମ୍ପୂର୍ଣ ରୂପେ ନ-ଷ୍ଟ କରା ଯିବ ।ତେବେ ଆପଣ ଏହି ପୋଷ୍ଟ କୁ ଆରମ୍ଭ ରୁ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଢ଼ନ୍ତୁ ,ଆଉ ଜାଣି ପାରିବେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ।

 

 ସତରେ ଆଜି ର ଦୁନିଆ ଖୁବ୍ ଜଟିଳ ଆଡ଼କୁ ଗତି କରୁଛି । ମଣିଷ ଭିତରେ ରା-ଗ ,ହିଂ-ସା ,କ୍ରୋ-ଧ ଖୁବ୍ ତୀବ୍ର ବେଗ ରେ ବଢ଼ି ଚାଲିଛି ।  ସତରେ ମଣିଷ ଆଜି କାଲି ଖୁବ୍ ହିଂ-ସ୍ର ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ମଣିଷ ମଣିଷ କୁ ଚିହ୍ନିବା ଖୁବ୍ କଷ୍ଟ କର । ଭଦ୍ର ମୁଖା ତଳେ ଖୁବ୍ ଅ-ଭ-ଦ୍ର ଲୋକ ଘୁରି ବୁଲୁଛନ୍ତି । ସବୁ ସ୍ଥାନ ରେ ବି-ପ-ଦ । ଦେଶ ଦେଶ ଭିତରେ ଯୁ-ଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ଯୁ-ଧ୍ୟ ଘର ଘର ଭିତରେ ଯୁ-ଧ୍ୟ । ଆପଣ ମାନେ ତା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ପାକିସ୍ତାନ ଓ ତାଲିବାନ୍ କାର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟରେ ଜାଣି ପାରିଥିବେ । 

 

ତାଲିବାନ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଦ-ଖ-ଲ କରିବା ପରଠାରୁ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନେକ ହୃ-ଦ-ୟ ବି-ଦା-ର-କ ଘଟଣା ଆସୁଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ହୃଦୟ ଭା-ଙ୍ଗି-ବା ଘଟଣାକୁ ନିଅ । ଏଠାରେ ଜଣେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ପିତା ତାଙ୍କ ୨ ବର୍ଷର ଝିଅ ପାଇଁ ୫୫ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହ ଏକ ଚୁକ୍ତି କରିଥିଲେ । ପରିବାରକୁ ଚଳାଇବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଜୀବିତ ରଖିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଏହା କରିବାକୁ ପଡିଲା । ଟଙ୍କା ଅଭାବ ହେତୁ ଝିଅର ଡି-ଲ୍ ହୋଇଗଲା । ସି ଏନ୍ ଏନ୍ ର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, 9 ବର୍ଷର ଝିଅକୁ ବିକ୍ରି କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାମ ଅବଦୁଲ ମଲିକ । ସେ ତାଙ୍କର ଦ୍ୱିତୀୟ ଝିଅ ପରୱାନା ମଲିକଙ୍କୁ ୫୫ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ବିକ୍ରି କରିଛନ୍ତି । 

 

ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ଏହାର କାରଣ ପଚରାଗଲା, ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ପରିବାରର ଜୀବିକା ନିର୍ବାହ ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଅର୍ଥ ବାକି ନାହିଁ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେ ନିଜ ଝିଅ ପାଇଁ ଏକ ଚୁକ୍ତି କରିଥିଲେ । ଆଫଗାନିସ୍ତାନମାନେ ଝିଅ ବିକ୍ରୟ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି।ଝିଅ କୁ ବିକ୍ରୟ କରିବା ବ୍ୟତୀତ ତାଙ୍କ ପରିବାରର ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବିକଳ୍ପ ନାହିଁ ବୋଲି ଅବଦୁଲ ମଲିକ କହିଛନ୍ତି । ପରିବାରର ଅନ୍ୟ ସଦସ୍ୟମାନେ ବଞ୍ଚି ପାରିବେ ସେଥିପାଇଁ ଝିଅକୁ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ପଡିଲା । ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଆହୁରି ଅନେକ ପରିବାର ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ଝିଅ ମାନଙ୍କୁ ବିକ୍ରୟ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି ।

 

ଇସଲାମିକ ଷ୍ଟେଟ୍‌ ଅଫ୍‌ ଖୋରାସାନ ଟା-ର୍ଗେ-ଟରେ ରହିଛି ପାକିସ୍ତାନ । ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଏହି ଆ-ତ-ଙ୍କୀ ସଂଗଠନ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଧ୍ବ-ସ୍ତ-ବି-ଧ୍ବ-ସ୍ତ କରିବାକୁ ଧ-ମ-କ ଦେଇଛି । ଯିଏବି ଇସଲାମ ବି-ରୁ-ଦ୍ଧ-ରେ ଯିବ କୋରାନ ଧର୍ମ କୁ ବି-ରୋ-ଧ କରିବ ଏବଂ ସରିୟା ନିୟମର ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିବ ସେମାନଙ୍କୁ ଖୋଜି ଖୋଜି ସେମାନଙ୍କୁ  ମା-ରି ଦିଆଯିବ । ନଜିଫୁଲ ମଧ୍ୟ କହିସାରିଛି ତଳିବାନ୍ ଓ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ କବଯା କରିବା ପଛରେ ପାକିସ୍ତାନ ର ଦୋ-ଷ ରହିଛି । ଆଜି ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଅବସ୍ଥା ରେ ନାହିଁ ସେ ସମ୍ପୂର୍ଣ ରୂପେ ଧ୍ଵଂ-ସ ହେଉ ଯାଉଛି ତାର ଏତେ ତଳକୁ ଖସି ଯିବାର କାରଣ କେବଳ ଓ କେବଳ ପାକିସ୍ଥାନ । ପାକିସ୍ତାନ ପାଇଁ ଆଜି ଏହି ଅବସ୍ଥା ତେଣୁ ପାକିସ୍ତାନ ହିଁ ତାଙ୍କର ଟା-ର୍ଗେ-ଟ ହୋଇ ରହିଛି ।

 

ତେବେ ଯଦି ଆମ ଲେଖାଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ତଳେ ଥିବା ମତାମତ ବକ୍ସରେ ଆମକୁ ମତାମତ ଦେଇପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟଟିକୁ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଆମେ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଅନେକ ଲେଖା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିବୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *