ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ କାହା ଠାରୁ ଏହି ୪ଟି ଜିନିଷ ଋଣ କର ନାହିଁ |

 

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ  ଆମର ଏହି ସୁନ୍ଦର ୱେବ ପୋର୍ଟାଲକୁ ସ୍ୱାଗତ କରୁଅଛୁ । ଆଜି ଏହି ପୋଷ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଜଣାଇ ବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯେ,ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ କାହା ଠାରୁ ଏହି ୪ଟି ଜିନିଷ ଋଣ କର ନାହିଁ |ତେବେ ଆପଣ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଆରମ୍ଭରୁ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଢ଼ନ୍ତୁ ,ଆଉ ଜାଣି ପାରିବେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ।

 

ପୂର୍ବରୁ କୁହାଯାଏ ଯେ କାହାଠାରୁ କୌଣସି ଦ୍ରବ୍ୟ କିମ୍ବା କିଛି ଋଣ ନିଆଯାଇନ ଥାଏ କର୍ଣ୍ଣ ଏହାଦ୍ବାରା ଋଣ ଦେଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ବା ଘର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଶରୀର ପୀଡ଼ିତ ହୋଇଥାଏ ।ଏଥିପାଇଁ କାହାଠାରୁ କେବେ ଋଣ ନିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ,ଯଦିଓ ଆପଣ ପରିସ୍ଥିତିରେ ପଡି ଋଣ କରିଥାନ୍ତି ତାହେଲେ ତାକୁ ଶୀଘ୍ର ସୂଜିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ। ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, କାହା ଠାରୁ କିଛି ଋଣ  କରିବା ତୁମର ବିନାଶର କାରଣ ହୋଇପାରେ |

 

 ବିଶେଷକରି କିଛି ବିଶେଷ ଜିନିଷ କୈାଣସି ମୂଲ୍ୟରେ ଋଣ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ସେହି ଜିନିଷ ଋଣରେ ଆଣିବା ବଦଳରେ ଟଙ୍କା ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ | ଋଣ କଲେ ବିଫଳତା ଆପଣଙ୍କ ଭାଗ୍ୟକୁ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟରେ ପରିଣତ କରିପାରେ |ଆପଣ  ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନ ରେ ପ୍ରତ୍ୟହ କିଛି ନ କିଛି କାହାଠୁ ଋଣ କରିଥାନ୍ତି ଯେମିତିକି  କଲମ, କାଗଜ, ଟଙ୍କା ଇତ୍ୟାଦି  ଯାହା ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନରେ ଉପଯୋଗୀ, ଏହି ଜିନିଷ ଆପଣଙ୍କ ଭାଗ୍ୟକୁ ବଦଳାଇବା ସହିତ ଭାଗ୍ୟ ଖରାପ କରିପାରେ | ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଅନେକ ଜିନିଷ ଏପରି ଯେ ଆପଣ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କଠାରୁ ଋଣ କଲେ କିଛି ଫରକ ପଡ଼େ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ କିଛି ଜିନିଷ କେବେବି ଋଣ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଏହିପରି 4 ଟି ଜିନିଷ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା |୪ଟି ଜିନିଷ କେଉଁଗୁଡିକ ଋଣ କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ଜାଣନ୍ତୁ :-

 

ଟଙ୍କା :-

 

 ଆପଣ ମାନେ କେବେବି ମଙ୍ଗଳବାର, ଗୁରୁବାର ଏବଂ ଶନିବାର ଦିନ କାହାଠୁ  ଋଣ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଏହି ତିନି ଦିନରେ ଋଣ ଦିଆଯାଇଥିବା ଟଙ୍କା ଆଉ ଫେରସ୍ତ ହୋଇନଥାଏ| ଯଦିଓ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଚାହାଁନ୍ତି, ସେ ଶୀଘ୍ର ପରିଶୋଧ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି, ନଚେତ୍ ସେ ଋଣରେ ପୋତି ହୋଇ ରହିଥା’ନ୍ତି | ଯଦି ଟଙ୍କା ନେବା ଆବଶ୍ୟକ, ତେବେ ଏହାକୁ ସୋମବାର, ବୁଧବାର, ଶୁକ୍ରବାର କିମ୍ବା ରବିବାର ନିଆଯାଇପାରେ | ଏହା ସହିତ,ଋଣ  ହୋଇଥିବା ଟଙ୍କା ଶୀଘ୍ର ପରିଶୋଧ କରାଯାଏ ଏବଂ ଅର୍ଥନୈତିକ ସମୃଦ୍ଧତା ମଧ୍ୟ ଆଣିଥାଏ  ଏବଂ ଗୁରୁବାର କିମ୍ବା ଶନିବାର ଦିନ କିମ୍ବା ନିତିଦିନ ସନ୍ଧ୍ୟା ସମୟରେ କେବେ କାହାକୁ ଟଙ୍କା ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ କାରଣ ଏହି ଦିନ କାହାକୁ ଋଣ ଦେଲେ ସେ  ଘରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଙ୍କ କୃପାଦୃଷ୍ଟି ଉଠିଯାଇଥାଏ ।

 

 ଖାଇବା ତେଲ :-

 

ଅନେକ ଜ୍ୟୋତିଷମାନେ ଋଣ କିମ୍ବା ସୋରିଷ ତେଲ ଦେବାକୁ ବାରଣ କରନ୍ତି | ଯଦିଓ ଏହି ନିୟମ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ତେଲ ପାଇଁ | କୈାଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ତେଲ କେବେବି ଋଣ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଏହା ଆଦୈ ମାଗଣାରେ ନିଆଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କୁ ନଷ୍ଟ କରାଯାଇପାରେ | ତେଲ ବଦଳରେ ତୁମେ ନିଶ୍ଚୟ କିଛି ଦେବ | ଏଥିରେ ମଧ୍ୟ ମଙ୍ଗଳବାର ଏବଂ ଶନିବାର ଦିନ ଆଦୈ ତେଲ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ | ଏହା କରି ଶାନି ଦାୟୀ |

 

ଲୁଣ :-

 

ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଲୁଣକୁ ଶନିର କାରକ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି | ଜୀବନରେ ଯେତେ ଆବଶ୍ୟକତା ଆସେ ନା କାହିଁକି, ଲୁଣ ଋଣ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ମୂଲ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ, ଯଦିଓ ଏହା କେବଳ ଏକ ଟଙ୍କା ଅଟେ | ବିନା ମୂଲ୍ୟରେ କିମ୍ବା ଋଣରେ ଲୁଣ ଗ୍ରହଣ କରି, ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଶନି ଦୋସା ଆପଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଉପରେ ପଡ଼ିବ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଅଂଶ ଭୋଗିବାକୁ ପଡିବ  ଏବଂ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳେ ଲୀନ ଦାନ କଲେ ଭଲ ଫଳ ମିଳେ କିନ୍ତୁ ଲୁଣ ଧର କଲେ ଋଣ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଥାଏ। 

 

ଲୁହା ପଦାର୍ଥ:-

 

ଲୌହ କିମ୍ବା ଲୁହାରେ ନିର୍ମିତ କୈାଣସି ଜିନିଷ କେବେ ବି ଋଣ କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ, ଯଦିଓ ଏହା ଏକ ଛୁଞ୍ଚି କିମ୍ବା ପିନ୍  କିନ୍ତୁ ଏହା କାହାଠାରୁ ଧାର ନିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ବରଂ ତା ବଦଳରେ କିଛି ଟଙ୍କା ଦିଅନ୍ତୁ ।ଅଧିକ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲୁହା ଋଣ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଶନିବାର ଦିନ ମଧ୍ୟ କାହା ପାଖରୁ ଲୁହା ନିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଏହା କରିବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଋଣଦାତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କଷ୍ଟ ସହିବାକୁ ପଡିପାରେ |

 

ତେବେ ଯଦି ଆମ ଲେଖାଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ତଳେ ଥିବା ମତାମତ ବକ୍ସରେ ଆମକୁ ମତାମତ ଦେଇପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟଟିକୁ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଆମେ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଅନେକ ଲେଖା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିବୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *