ବାପା ହେଲେ ମିଳିବ ୩ମାସର ଛୁଟି । ଏହି କମ୍ପାନୀ ଲାଗୁ କଲା ନୂଆ ନିୟମ ।

 

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ  ଆମର ଏହି ସୁନ୍ଦର ୱେବ ପୋର୍ଟାଲକୁ ସ୍ୱାଗତ କରୁଅଛୁ । ଆଜି ଏହି ପୋଷ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଜଣାଇ ବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯେ,ବାପା ହେଲେ ମିଳିବ ୩ମାସର ଛୁଟି । ଏହି କମ୍ପାନୀ ଲାଗୁ କଲା ନୂଆ ନିୟମ ।ତେବେ ଆପଣ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଆରମ୍ଭରୁ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଢ଼ନ୍ତୁ ,ଆଉ ଜାଣି ପାରିବେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ।

 

ଆପଣ ଶୁଣିଥିବେ ଯେ ଜଣେ ମହିଳା କର୍ମଚାରୀ ମା ହେଲେ ତାଙ୍କୁ କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ମାତୃତ୍ଵ ଅବକାଶ ଦିଆଯାଏ । ଜଣେ ମହିଳା ମା ହେଲେ ତାଙ୍କୁ ୬ ମାସର ଅବକାଶ ମିଳିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତର ଏକ କମ୍ପାନୀ ପୁରୁଷ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ଼ ଏବଂ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ଏକ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଫାର୍ମା କମ୍ପାନୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ପିତା ହେବାପରେ ପୁରୁଷ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ପୈତୃକ ଛୁଟି ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । 

 

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଫାର୍ମା କମ୍ପାନୀ ଫାଇଜର ଇଣ୍ଡିଆ ନିଜ କମ୍ପାନୀରେ ପୈତୃକ ଛୁଟି ନୀତି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ଯାଉଛି । ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଫାଇଜର ଇଣ୍ଡିଆ ଏହାର ପୁରୁଷ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ପିତା ହେଲେ ୩ମାସର ପିତୃତ୍ୱ ଛୁଟି ଦେବ । କମ୍ପାନୀ ଏହାର ନୀତିରେ କହିଛି ଯେ ପିତା ହେବା ପରେ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଏହି ଛୁଟିକୁ ୨ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟବହାର କରି ପାରିବେ । ଅର୍ଥାତ୍ ଛୁଆଜନ୍ମର ତାରିଖରୁ ଦୁଇ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ଏହି ଛୁଟିର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ । 

 

ଯଦି କୌଣସି କର୍ମଚାରୀ ପୈତୃକ ଛୁଟି ନେବାକୁ ଚାହିଁବେ, ତା’ହେଲେ ତାଙ୍କୁ ଅତି କମରେ ଦୁଇ ସପ୍ତାହରୁ ସର୍ବାଧିକ ୬ ସପ୍ତାହ ଛୁଟି ଦିଆଯିବ । ଏହା କୁହାଯାଉଛି ଯେ କମ୍ପାନୀର ଏହି ନୂତନ ନୀତି ୧ ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୩ରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଛି । ବଡ଼କଥା ଯେ, ଏହି ନିୟମ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଲାଗୁ ହେବ ଯେଉଁମାନେ କୌଣସି ପୋଷ୍ୟ ସନ୍ତାନ ଗ୍ରହଣ କରିବେ । କମ୍ପାନୀର ନୂତନ ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ପିତା ହେବା ପରେ କର୍ମଚାରୀମାନେ ୨ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପୈତୃକ ଛୁଟି ନେଇ ପାରିବେ । 

 

ଏହା ଅଧୀନରେ ଏକ ସମୟରେ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ଛୁଟି ଏବଂ ୬ ସପ୍ତାହର ସର୍ବାଧିକ ଛୁଟି ଦିଆଯିବ । ଏହି ସମୟରେ, ଯଦି କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଡାକ୍ତରୀ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜେ, ତେବେ କର୍ମଚାରୀମାନେ କମ୍ପାନୀର ଛୁଟି ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ଅନ୍ୟ ପ୍ରକାରର ଛୁଟି ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ । କମ୍ପାନୀ କହିଛି ଯେ ଏହା ଦ୍ୱାରା କର୍ମକ୍ଷେତ୍ରରେ ସମାନତା ଆସିବ । ଏହାଦ୍ୱାରା ଉଭୟ ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳା କର୍ମଚାରୀ ପରିବାର ସହିତ ସମୟ ଅତିବାହିତ କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇବେ ।

 

ତେବେ ଯଦି ଆମ ଲେଖାଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ତଳେ ଥିବା ମତାମତ ବକ୍ସରେ ଆମକୁ ମତାମତ ଦେଇପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟଟିକୁ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଆମେ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଅନେକ ଲେଖା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିବୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *