ଯୁବକ ଭାଇରଲ କଲେ Malisahi ଭିଡ଼ିଓ । କେମିତି ଆସନ୍ତି ଗରାଖ ? କେମିତି ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ଝିଅ ? କେମିତି ଚାଲେ ଦେହ ବେପାର ? Watch Video…

 

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁ ଗଣ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ  ଆମ ର ଏହି ସୁନ୍ଦର ୱେବ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ସ୍ୱାଗତ କରୁଅଛୁ । ଆଜି ଏହି ପୋଷ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଜଣାଇ ବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯେ, ମାଳି ସାହି କୋଉଠି ଅଛି ? ଏ ଠାରେ  ରେ କେଉ ମାନେ ରୁହନ୍ତି ?ଏମିତି କିଛି କିଛି ପ୍ରଶ୍ନ କୁ ନେଇ ଆଜିର ଏହି ବିଷୟ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଖବର। ତେବେ ଆପଣ ଏହି ପୋଷ୍ଟ କୁ ଆରମ୍ଭ ରୁ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଢ଼ନ୍ତୁ ,ଆଉ ଜାଣି ପାରିବେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ।

 

ଏହି ଦୁନିଆ ରେ ବହୁ ପ୍ରକାର ର ଲୋକୋ ବାସ କରନ୍ତି । ସମସ୍ତେ ଏକ ପରି ହୋଇନଥାନ୍ତି। କାହାର ଚଳନୀ ଅଲଗା ହୋଇଥିବା ବେଳେ କାହାର କଥା ବାର୍ତ୍ତା ଅଲଗା ହୋଇଥାଏ ତ ଆଉ କାହା ର ରହିବା ଖାଇବା ଅଲଗା ହୋଇଥାଏ । ସମସ୍ତେ ନିଜ ନିଜ ର ପ୍ରତିପୋଷଣ  ବି ଅଲଗା ଅଲଗା ଉପାୟ ରେ କରିଥାନ୍ତି। କେହି କେହି କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରି ପେଟ ପଶୁଥିବା ବେଳେ କେହି କେହି ଅଫିସ୍ ରେ ବସି ବସି ପଇସା ରଜଗାର କରୁଥାଏ।ଆଉ କିଛି ମଣିଷ ଭିକ ମାଗି ପେଟପଶୁଥିବା ବେଳେ କିଛି ଲୋକୋ ନିଜ ର ଖରାପ ପରିସ୍ଥିତି ପାଈ ଦେହ ବ୍ୟବସାୟ ମଧ୍ୟ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ପଛାନ୍ତି ନାହିଁ ।

 

ଆମେ ଆଜି ସେହି ଦେହ ଜିବୀ ମାନକ କରାଯିବା ସତରେ ଜାଣିବା ସେମାନେ କାହିଁକି ଏମିତି କାମ କରନ୍ତି ଆଉ ସେ ମାନେ କୋଉ ପରିସ୍ଥିତିରେ ପଢ଼ି ଅପାରୀ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି।ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେମାନଙ୍କ ବିଷୟ ରେ। ଓଡ଼ିଶା ଭିତରେ ହେଉ ବା ବାହାରେ ଲୋକେ ନିଜ ର ପ୍ରତି ପୋଷଣ ପାଈ ପଇସା ର ଆବଶ୍ୟକ କରିଥାନ୍ତି।ସେହି ସମସ୍ତ ପରି ଦେହ ଜୀବୀ ମଧ୍ୟ ଦେହ ବ୍ୟବସାୟ କରି ନିଜର ପ୍ରତିପଶୋଣ କରନ୍ତି । ଏମାନେ କୋଉଠି ରହନ୍ତି ସେହି ଜାଗା କୁ ମାଳିସାହି ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ସେମାନେ ସେଥି ସାଧାରଣ ମଣିଷ ଙ୍କ ପରି ନିଜ ର ଦିନ ଅତିବାହିତ  କର ନ୍ତିି । 

 

ସେମାନେ ତାଙ୍କ ର ନିଜ ନିଜ ର କାମ ସାରି ଆସି ସେହି ମାଳି ସାହି ରେ ଛିଡ଼ା ହୁଇନ୍ତି। ଏହା ପରେ ସେମାନଙ୍କ ପାଖକୁ ତାଙ୍କର କଷ୍ଟମାର ମାନେ ଆସିଥାନ୍ତି। ଏହି ପରି ସେମାନେ ପେଟ ପୋଷିଥାନ୍ତି।କିଛି ଦିନ ତଳେ ମାଳି ସାହିରେ ରହିଥିବା ଜଣେ ଦେହ ବ୍ୟବସ ଆଇ କୁ ପଚାରିବାରୁ ସେ କହିଥିଲେ । ପରିବାର ର ଅସୁବିଧା ଆଉ ଅଭାବ ପାଈ ସେ ଅାପରି ବାଟ କୁ ଆପଣ ର କରିଥିଲେ । ସେ ବାଧ୍ୟ ହେଇଥିଲେ ଅପରୁ ରାସ୍ତା ବାଛିବାକୁ ।ତାଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ କି ସେ ଏହି କାମ କରିବା ପାଇଁ ଦିନ କୁ ୨୦ ରୁ ୨୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଦାବି କରନ୍ତି ।

ତେବେ ଯଦି ଆମ ଲେଖାଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ତଳେ ଥିବା ମତାମତ ବକ୍ସରେ ଆମକୁ ମତାମତ ଦେଇପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟଟିକୁ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଆମେ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଅନେକ ଲେଖା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିବୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *