ଦେଖ Video : ବେଦୀ ଉପରେ ଢ଼ୋ ଢ଼ୋ ଚାପୁଡ଼ା ମାରିଲା କନିଆ । ତାପରେ ଯାହା ହେଲା ଦେଖ Video…

 

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁ ଗଣ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ  ଆମ ର ଏହି ସୁନ୍ଦର ୱେବ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ସ୍ୱାଗତ କରୁଅଛୁ । ଆଜି ଏହି ପୋଷ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଜଣାଇ ବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯେ, ନୂତନ ଭାବରେ ସଂସାର କରିବାକୁ ଯାଉଥିବା ନାରୀ ଜଣକ ତାଙ୍କ ର ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା ସ୍ଵାମୀ ଉପରେ ରା-ଗି ଗଲେ କଣ ପାଇଁ ?କଣ ରହିଛି ତାର କାରଣ?ତେବେ ଆପଣ ଏହି ପୋଷ୍ଟ କୁ ଆରମ୍ଭ ରୁ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଢ଼ନ୍ତୁ ,ଆଉ ଜାଣି ପାରିବେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ।

       

ଅଗ୍ନି କୁ ସାକ୍ଷୀ ରଖି ନୂତନ ଭାବରେ ବିବାହ  ବନ୍ଧନରେ ବାନ୍ଧି ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା ନାରୀ ଜଣକ ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ଙ୍କୁ ଚାପୁଡ଼ା ମାରିଛନ୍ତି ତେବେ ଏହିପରି ହେବାର କାରଣ କଣ ରହିଛି? ଅଗ୍ନି କୁ ସାକ୍ଷୀ ରାଖୀ ସର୍ବ ଦେବା ଦେବୀ ଙ୍କ ଆଗରେ ସେ ନୂତନ ଭାବରେ ସଂସାର କରିବାକୁ ଯାଉଥିଲେ। ସେହି ସମୟ ରେ ଏହିପରି ଅ-ଘ-ଟ-ଣ ଘଟିଛି।ଦୁଃ-ଖ ର ବିଷୟ ବସ୍ତୁ ଏହିପରି ହେବା ର କାରଣ କଣ ରହିଛି?

         

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ରେ ପତ୍ନୀ ତାଙ୍କର ପତୀ ଙ୍କୁ ସର୍ବ ପରି ଭାବିଥାଏ ସବୁ ସମୟରେ ସାଥୀ ହେବାର ବଚନ ଦେଇ ଥାଏ। ତେବେ ଏହିପରି ହେବା ର କାରଣ କଣ ଥାଇ ପରେ ।ନାରୀ ଜଣକ ତାଙ୍କର ବର କୁ ଚାପୁଡ଼ା ମା-ରି-ଛ-ନ୍ତି।ରା-ଗରେ ପଣ୍ଡିତ ଙ୍କ ମନ୍ତ୍ର କୁ ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଛନ୍ତି।ସବୁ ଦିନ ସାଥୀ ରେ ରହିବାକୁ ବଚନ ଦେଇଥିବା ସାଥୀ କଣ ଏମିତି ଭୂଲ କରିଦେଲେ ଯାହା ଫଳ ରେ ତାଙ୍କୁ ଏମିତି ଅ-ପ-ମା-ନ ହେବା କୁ ପଡିଲା।ପଣ୍ଡିତ ଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖି ରେ ଚାପୁଡ଼ା ମା-ରି-ଛ-ନ୍ତି।ଯାହା ସବୁ ଜାଗା ରେ ଗୁରୁତ୍ବ ସମାଚାର ପାଲଟି ଯାଇଛି।ବେଦୀ ଉପରେ ସେ ଏହିପରି କା-ଣ୍ଡ କରିଛନ୍ତି କନିଆଁ ଜଣକ।

        

ବିବାହ ଏକ ପବିତ୍ର କାମ ରେ ଏପରି ଅ-ଘ-ଟ-ଣ ଘଟିଛି।ବିବାହ ବେଦୀ ରେ ହାତ କୁ ଦୁଇ ହାତ ହେବାକୁ ଯାଉଥିଲା ଏହି ସମୟରେ ନାରୀ ଜଣକ ହାତ କୁ ଉଠେଇ ଆଣି ବର କୁ ଚାପୁଡ଼ା ମା-ରି-ଛ-ନ୍ତି।ଏହିପରି ହେବାର କାରଣ କଣ ଅଛି ନା ବେଦୀ ପାଖରେ ବସିଥିବା କୌଣସି ଗୋଟିଏ ଲୋକ କଣ କିଛି କହି ଦେଇଛନ୍ତି ସେହି ଫଳରେ କନିଆ ଜଣକ ରା-ଗ-ରେ ଚାପୁଡ଼ା ମା-ରି-ଛ-ନ୍ତି।ଆଉ ମଧ୍ୟ କହୁଛନ୍ତି ପାଟିରୁ ତ-ମ୍ବା-ଖୁ ଫିଙ୍ଗିବା ପାଇଁ ।ଏହାକୁ ଦେଖୁଥିବା ଲୋକ ବର କୁ ଉଚିତ୍ ଶିକ୍ଷା ମିଳିଛି ବୋଲି କହୁଛନ୍ତି।ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ତମ୍ବାଖୁ ହା-ନି-କା-ର-କ ତାକୁ ସମସ୍ତେ ଗ୍ରହଣ କରିବ ଉଚିତ ଯାହାର ଏକ ଉଦାହରଣ ଆମେ ମାନେ ଏହି ଚିତ୍ର ମାଧ୍ୟମରେ ଜାଣି ପାରିଲେ। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ହିଁ ସମ୍ପଦ।ତେଣୁ ତାକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ଆମ ମାନଙ୍କର ପରମ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ।

ତେବେ ଯଦି ଆମ ଲେଖାଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ତଳେ ଥିବା ମତାମତ ବକ୍ସରେ ଆମକୁ ମତାମତ ଦେଇପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟଟିକୁ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଆମେ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଅନେକ ଲେଖା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିବୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *