ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କର କରିଲେ ଖୁଲାସା। କୋହଲି ଙ୍କ ଏହି ପୁରୁଣା ମନ୍ତ୍ୟବ ପାଇଁ ଗଲା ଅଧିନାୟକ ପଦ…

 

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁ ଗଣ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ  ଆମ ର ଏହି ସୁନ୍ଦର ୱେବ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ସ୍ୱାଗତ କରୁଅଛୁ । ଆଜି ଏହି ପୋଷ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଜଣାଇ ବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯେ,ଓଡିଆଇ ଅଧିନାୟକ ପଦରୁ ବହିଷ୍କୃତ ହେବା ପାଇଁ ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କର କୋହଲିଙ୍କ ପୁରୁଣା ବିବୃତ୍ତିକୁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି।ତେବେ ଆପଣ ଏହି ପୋଷ୍ଟ କୁ ଆରମ୍ଭ ରୁ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଢ଼ନ୍ତୁ ,ଆଉ ଜାଣି ପାରିବେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ।

 

ବିରାଟ କୋହଲି ୫,୬ ବର୍ଷ ହେଲାଣି ସବୁ ଫର୍ମାଟ ରେ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ ଟିମର ନେତୃତ୍ୱ ଭାର ସମ୍ଭାଳିଛନ୍ତି। ବିଶ୍ୱସ୍ଫରୀୟ ଟିମ୍ କୁ ମେନେଜ୍ କରିବା ଏତେ ସହଜ ନୁହେଁ, ଆଉ ପୁଣି ଏତେ ୱାର୍କ ଲୋଡ୍ କୁ ମେନେଜ୍ କରି। ଏହି ସବୁ ସହ ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ବେଟିଙ୍ଗ୍ ଉପରେ ବି ଧ୍ୟାନ ଦେବାର ଥିଲା। ପ୍ରକୃତରେ, ତିନୋଟି ଫର୍ମାଟ୍ ର ଖେଳାଳି ହୋଇଥିବା କାରଣରୁ, ସେ ସବୁ ବାଧା ଗୁଡିକୁ ପାର କରି ଆଉ ଏକ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ରୂପରେ ଉଡୁଥିବା ରଙ୍ଗ ଗୁଡିକୁ ସାଙ୍ଗରେ ନେଇ ଆସିଥିଲେ। ହେଲେ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟ ବଶତଃ ତାଙ୍କର ସବୁ ପ୍ରୟାସ କୁ ତାଙ୍କର କ୍ୟାପେଟେନ୍ ସିପ ସମୟରେ ଆଇସିସି ଆୟୋଜନ ସମୟରୁ ପୁରସ୍କାର ମିଳିଲାନି। ଭାରତ ୪ଟି ଆଇସିସି ଆୟୋଜନରୁ ବାହାରିଗଲା, ଆଉ କିଛି ବି ଘଟଣାରେ ନିଜର ମୌକାର କଳ୍ପନା ବି କରି ନଥିଲେ। ସେ ଆଇସିସି ଚାମ୍ପିୟନ୍ସ ଟ୍ରଫି ୨୦୧୭,ଆଇସିସି ବିଶ୍ୱ ଚାମ୍ପିୟନସିପ୍ ୨୦୨୧,ଆଉ ଆଇସିସି ଟି-୨୦  ବିଶ୍ୱକପ୍ ୨୦୨୧ ରେ ବାହାରି ଯାଇଥିଲେ।

 

ଏହା ସତ୍ତ୍ବେ ବିଦେଶରେ ଭାରତ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଜାରି ରଖିଛି, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଏକ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ୍ ରେ ସେମାନେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ହରାଇ ଏକ ଇତିହାସ ରଚିଦେଇଥିଲେ। ଏହି ସଫଳତା ହାସଲ କରିବାରେ ବିରାଟ କୋହଲି ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ହୋଇଥିଲେ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ମଧ୍ୟ ଓଡିଆଇ ସିରିଜରେ ଭାରତ ଅଦ୍ଭୁତପୂର୍ବ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲା । ଫଳସ୍ୱରୂପ, ସେମାନେ ୫-୧ରେ ସିରିଜ୍ ଜିତିଥିଲେ ।

ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ କ୍ୟାମ୍ପରେ ଚାଲିଥିବା ଅଧିନାୟକ ଧାଡ଼ିରେ ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା।ବିରାଟ କୋହଲି ଏବଂ ବିସିସିଆଇ ମଧ୍ୟରେ ଯୋଗାଯୋଗ ବ୍ୟବଧାନ ବହୁତ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି, ଯାହା ନିକଟରେ ଜିନିଷଗୁଡିକ ପ୍ୟାନ ହୋଇଛି ।

 

ଓଡିଆଇ ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ଅକ୍ଷୟ ପାଇଁ ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କର ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ପୁରୁଣା ବିବୃତ୍ତିକୁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି :- 

 

ଓମାନରେ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ବିରାଟ କୋହଲି ପଦ ଛାଡିଛନ୍ତି।  ସ୍ୱଳ୍ପ ଫର୍ମାଟରେ ଅଧିନାୟକ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି କ୍ରିକେଟ୍ ବୋର୍ଡ ଅଫ୍ କ୍ରିକେଟ୍ ଦ୍ୱାରା ଭାରତରେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିଲା।ପରେ, ବିସିସିଆଇର ପାଞ୍ଚରୁ ଛଅ ଜଣ ସଦସ୍ୟ କେବଳ ଜଣେ ଧଳା ବଲ୍ ଅଧିନାୟକ ଚାହୁଁଥିଲେ।  ଘଟଣାରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ବିସିସିଆଇ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କୁ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ସହ ନୂଆଦିବସୀୟ ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ସ୍ଥାନିତ କରିଛି। ରୋହିତ ଓଡିଆଇ ଏବଂ ଟି-୨୦ ରେ ଅଗ୍ରଣୀ ।ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ବିରାଟ କୋହଲି ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଟେଷ୍ଟ ଅଧିନାୟକ ଅଟନ୍ତି।  ଏହି ସମୟରେ ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କର ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ପୁରୁଣା ବିବୃତ୍ତିକୁ ଓଡିଆଇ ଅଧିନାୟକ ପଦରୁ ବରଖାସ୍ତ କରିଛନ୍ତି।

 

“ମୁଁ ଭାବୁଛି ମୁଁ ପ୍ରକାଶନକୁ ମଧ୍ୟ ଦେଖିଛି (କୋହଲିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା) କାରଣ ଏହା ସର୍ବସାଧାରଣ ଡୋମେନରେ ଥିଲା ।  ମୁଁ ଭାବୁଛି ତୁମେ ଜାଣିଛ ଯେ ଏହାକୁ କିପରି ରଖାଯାଇଥିଲା, ଏହା ହୁଏତ କ୍ଷମତାରେ ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ବିରକ୍ତ କରିପାରେ ।  ଯଦି ମୋର ସଠିକ୍ ମନେ ଅଛି ତେବେ ଏହା କହିଛି- ମୁଁ ଟେଷ୍ଟ ଏବଂ ଓଡିଆଇ ରେ ଭାରତର ନେତୃତ୍ୱ ନେବି ବୋଲି ଗାଭାସ୍କର ଇଣ୍ଡିଆ ଟୁଡେକୁ ଦେଇଥିବା ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ କହିଛନ୍ତି।

 

ତେବେ ଯଦି ଆମ ଲେଖାଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ତଳେ ଥିବା ମତାମତ ବକ୍ସରେ ଆମକୁ ମତାମତ ଦେଇପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟଟିକୁ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଆମେ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଅନେକ ଲେଖା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିବୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *