ବଦଳିଲା ବାତ୍ୟା ଆସାନି ର ଗତିପଥ ରି କର୍ଭ ନେଇଗଲା ବାତ୍ୟା। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେଉଁଠି ଛୁଇଁବ ସ୍ଥଳଭାଗ।

 

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁ ଗଣ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ  ଆମ ର ଏହି ସୁନ୍ଦର ୱେବ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ସ୍ୱାଗତ କରୁଅଛୁ । ଆଜି ଏହି ପୋଷ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଜଣାଇ ବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯେ,ବଦଳିଲା ବାତ୍ୟା ଆସାନି ର ଗତିପଥ।ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେଉଁଠି ଛୁଇଁବ ସ୍ଥଳଭାଗ।ତେବେ ଆପଣ ଏହି ପୋଷ୍ଟ କୁ ଆରମ୍ଭ ରୁ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଢ଼ନ୍ତୁ ,ଆଉ ଜାଣି ପାରିବେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ।

 

ଦକ୍ଷିଣ ଆଣ୍ଡାମାନ ସାଗର ଓ ପାର୍ଶ୍ୱବର୍ତ୍ତୀ ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ବଙ୍ଗୋପସାଗର ଅଞ୍ଚଳରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଲଘୁଚାପ  ୧୦୫ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ପବନ ବହିବା ସହିତ ପୂର୍ବ ଉପକୂଳରେ ପହଞ୍ଚିଛି | ମଙ୍ଗଳବାର ସୁଦ୍ଧା ଏହି ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ଧୀରେ ଧୀରେ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇପାରେ ।ପ୍ରବଳ ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ ଷ୍ଟର୍ମ ଆସାନି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଅବସ୍ଥିତ ୨୬୦ କିଲୋମିଟର ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବରେ ଅବସ୍ଥିତ | ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର କାକିନାଡାର, ବିଶାଖାପାଟନମ୍ ଠାରୁ ୩୦୦ କିଲୋମିଟର ଦକ୍ଷିଣରେ, ଓଡିଶାର ଗୋପାଳପୁରର ୪୯୦ କିଲୋମିଟର ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ଏବଂ ଓଡିଶାର ପୁରୀର ୫୭୦  କିଲୋମିଟର ଦକ୍ଷିଣ-ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମରେ ରହିଚି | 

 

୧୦କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ଗତି କରୁଥିବା ସାଇକ୍ଲୋଥନ୍ ଆସାନି ଆଜି ରାତି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଦିଗକୁ ଯାଇ ଉତ୍ତର ଆନ୍ଧ୍ର ଉପକୂଳ ଏବଂ ଓଡ଼ିଶା ଉପକୂଳରେ ପହଞ୍ଚିବା ସମ୍ଭାବନା | ଭୟଙ୍କର ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍  ଆସାନି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଅବସ୍ଥିତ, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର କାକିନାଡାର ପ୍ରାୟ ୩୦୦କିଲୋମିଟର ଦକ୍ଷିଣରେ ଓ ବିଶାଖାପାଟନମ୍ ର ଦକ୍ଷିଣ-ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବରେ ୩୩୦ କିଲୋମିଟର ରେ ରହିଚି ତେବେ ଓଡିଶାର ଗୋପାଳପୁରର ୫୧୦ କିଲୋମିଟର ଦକ୍ଷିଣ-ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ଏବଂ ୫୯୦ କିଲୋମିଟର ଦକ୍ଷିଣ-ଦକ୍ଷିଣରେ ରହିଚି | 

 

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ଓଡ଼ିଶା ଏବଂ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ପାଇଁ ଜାତୀୟ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ମୁକାବିଲା ଫୋର୍ସ ର ମୋଟ ୫୦ ଟି ଦଳ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ୨୨ ଟି ଦଳ ଭୂମିରେ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ ପରିସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ୨୮ ଟି ସ୍ୱୟଂ ଦଳକୁ ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ସଜାଗ ରଖାଯାଇଛି। ଆସାନି ଆନ୍ଧ୍ର ଉପକୂଳ ଆଡକୁ ଗତି କରୁଛି | ଆନ୍ଧ୍ର ପାଇଁ ରେଡ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରାଯାଇଛି। ଏହା ପଶ୍ଚିମ-କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ କାକିନାଡା କିମ୍ବା ବିଶାଖାପାଟନମ୍ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବା ଆଶା କରାଯାଉଛି ବୋଲି ସଞ୍ଜୀବ ଦ୍ବିବେଦୀ କହିଛନ୍ତି।

ତେବେ ଯଦି ଆମ ଲେଖାଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ତଳେ ଥିବା ମତାମତ ବକ୍ସରେ ଆମକୁ ମତାମତ ଦେଇପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟଟିକୁ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଆମେ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଅନେକ ଲେଖା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିବୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.